Twój koszyk jest obecnie pusty!
Alicja Berger-Lach
Alicja Berger-Lach
Jako prawnik współpracujący z firmami z różnych branży w tym technologicznej, e-commerce oraz sektora IT, często spotykam się z sytuacjami, w których moi klienci zastanawiają się, jak najlepiej i zgodnie z prawem zakończyć współpracę biznesową na gruncie umowy B2B. W niniejszym artykule postaram się pomóc Ci zrozumieć, jak podejść do tego procesu w sposób bezpieczny, klarowny i korzystny dla Twojego przedsiębiorstwa.
Przeanalizuj warunki umowy:
Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, uważnie przeczytaj wszystkie postanowienia umowy, szczególnie te dotyczące terminów wypowiedzenia, kar umownych czy możliwości zakończenia współpracy z określonych przyczyn.
Zastanów się nad konsekwencjami biznesowymi:
Rozwiązanie umowy to nie tylko kwestia formalna, ale też biznesowa. Warto rozważyć, jakie skutki będzie miało zakończenie współpracy, m.in. dla Twoich obecnych i przyszłych klientów czy wizerunku.
Skonsultuj się z prawnikiem:
Choć możesz czuć się pewnie w kwestiach technicznych czy biznesowych, wsparcie prawnika specjalizującego się w prawie gospodarczym pomoże Ci uniknąć błędów i konfliktów, które mogą narazić Cię na dodatkowe koszty lub straty wizerunkowe.
Taka forma rozwiązania jest najbezpieczniejsza i najczęściej najprostsza. Polega na tym, że obie strony zgadzają się na zakończenie współpracy oraz na ewentualny podział kosztów czy innych roszczeń.
Czasem, jeśli nie ma innej możliwości, konieczne może być jednostronne wypowiedzenie umowy. Pamiętaj jednak:
Wszelkie działania związane z rozwiązaniem umowy warto dokumentować. Przygotuj pisemne wypowiedzenie, ale i zachowaj wszelkie związane z tą sprawą dowody np. korespondencję e-mail. Pomogą one dopilnować formalności.
Aby uniknąć podobnych problemów w następnych umowach:
Zakończenie umowy B2B nie musi być trudne ani ryzykowne, jeśli podejdziesz do tematu z rozwagą i zadbasz o stronę prawną. Dzięki temu Twoja firma może wyjść z takiej sytuacji nie tylko bez strat, ale i z cennymi doświadczeniami na przyszłość.
Masz pytania dotyczące rozwiązania umowy lub innej kwestii prawnej? Zapraszam do kontaktu – chętnie pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości.
Nazywam się Alicja Berger-Lach i jestem Radcą Prawnym. W zawodzie prawnika pracuję od 2008 roku, zaś w branży IT działam od 2015 roku.
Specjalizuję się w prawie gospodarczym i prawie pracy, a także w szeroko pojętych aspektach prawnych związanych z nowymi technologiami, Internetem i E-commerce.
Dodaj komentarz