Prawa autorskie w przypadku wykonania strony internetowej

W obecnych realiach większość strony internetowych jest oparta o szablony. Bardzo często do wykonania strony internetowej jest wykorzystywany system WordPress. 

Co to jest szablon i motyw strony internetowej?

Szablon dotyczy rozmieszczenia i układu treści, czyli tego jak strona będzie wyglądała.

Nie należy mylić szablonu z motywem. Motyw to zupełnie coś innego. Określa on ogólne ustawienia wyglądu strony, tj. kolory, fonty itp. Motyw składa się z szablonów.

Najczęściej producent udostępnia możliwość korzystania z szablonów jedynie na bazie licencji. Zatem nie ma możliwości by tworząc strony internetowe w oparciu o szablony, dochodziło do przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Równoważnie ze słowem szablon, często w żargonie branżowym są używane zamiennie takie słowa jak template czy layout.

Istotą różnicy między szablonem a motywem jest to że szablon tyczy się jednego elementu lub części strony www, zaś motyw zawiera w sobie wszystko co związane z wizualną warswtą strony internetowej na wordpressie.

Co to są wtyczki?

W motywie często są już zawarte dodatkowe funkcje strony internetowej np. możliwość wyświetlania menu. Jednak aby strona była wyposażona w jeszcze inne funkcje można je napisać od postaw. Alternatywą dla tego rozwiązania jest użycie wtyczek (pluginów), które dodaje się do motywu. Wtyczki są  najczęściej również udostępniane na licencji zatem jeżeli się je wykorzystuje można nabyć tylko licencję do nich.

Podsumowując: wtyczki, które można instalować w systemie WordPress, pozwalają na dodanie do strony internetowej dodatkowe funkcjonalności pozwalające np. na szybszą zmianę położenia stron.

Powyższe dotyczy również kodu źródłowego, jeśli zostanie on stworzony w trakcie prac nad stroną internetową.

Często funkcje strony są włączone lub wdrożone wewnątrz motywu natomiast nie należy to do dobrych praktyk.

Licencja czy przeniesienie praw autorskich?


Zatem czy w przypadku gdy zlecamy stworzenie strony internetowej np. w oparciu o system WordPress, nigdy nie dojdzie do przeniesienia praw autorskich?

Przede wszystkim powyższe rozważania nie znajdą zastosowania gdy mamy do czynienia z sytuacją w której wykonawca dostarcza zamawiającemu dedykowany system. W takiej sytuacji każdy przypadek należy rozważać odrębnie: w pewnych przypadkach jak najbardziej może dojść do przeniesienia praw autorskich.

Ponadto, w zależności od konkretnej sytuacji, prawa autorskie mogą zostać przeniesione tylko do kodu (np. napisanego w językach HTML, CSS, Javascript) odpowiedzialnego za przeniesienie (zazwyczaj dostarczonych przez klienta) projektów graficznych do postaci wizualnej warstwy strony internetowej zapisanej z pomocą wyżej wymienionych języków. Oczywiście wciąż udzielenie licencji w tym zakresie też byłoby wystarczające aby klient mógł swobodnie korzystać z wykonanych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *