Twój koszyk jest obecnie pusty!
Alicja Berger-Lach
Alicja Berger-Lach
Prawa autorskie do strony internetowej to temat niezmiennie budzący wiele wątpliwości. Problemy z jego zrozumieniem i interpretacją mają najczęsciej obie strony umowy, czyli zarówno wykonawca strony internetowej np. projektant, czy programista, jak również klient zamawiający stworzenie nowej strony internetowej dla swojej firmy. W tym artykule przedstawiam klika najważniejszych faktów, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć problemy i zawiłości praw autorskich do strony www.
W większości przypadków stworzenie strony internetowej obejmuje szereg działań projektowych i twórczych, których efektem są dzieła podlegające prawu autorskiemu. Przykład takiej twórczości to indywidualny projekt graficzny strony lub jej elementów składowych. Pracą autorską może również być kod źródłowy strony.
W praktyce większość typowych, prostych stron internetowych dla firm jest oparta o gotowe komponenty i szablony wizualne, zaś praca wykonawcy sprowadza się do umiejętnego wykorzystania narzędzi i gotowych elementów do wdrożenia, czy innymi słowy zbudowania strony www. W takim wypadku prawa autorskie nie należą do osoby czy firmy tworzącej stronę, ale do twórców istniejących komponentów (modułów, klocków budulcowych) wykorzystywanych do zbudowania strony. W takich przypadkach bardzo często do wykonania strony internetowej jest wykorzystywany system WordPress, w ramach którego możemy korzystać m.in. z bezpłatnych motywów i wtyczek, dla których warunki korzystania regulują stosowne licencje.
Szablon dotyczy rozmieszczenia i układu treści, czyli tego jak strona będzie wyglądała. Nie należy mylić szablonu z motywem. Motyw to zupełnie coś innego. Określa on ogólne ustawienia wyglądu strony, tj. kolory, fonty itp. Motyw składa się z szablonów.
Najczęściej producent udostępnia możliwość korzystania z szablonów jedynie na bazie licencji. Zatem nie ma możliwości by tworząc strony internetowe w oparciu o szablony, dochodziło do przeniesienia majątkowych praw autorskich.
Równoważnie ze słowem szablon, często w żargonie branżowym są używane zamiennie takie słowa jak template czy layout.
Istotą różnicy między szablonem a motywem jest to że szablon tyczy się jednego elementu lub części strony www, zaś motyw zawiera w sobie wszystko co związane z wizualną warswtą strony internetowej na wordpressie.
Będąc klientem zamawiającym stworzenie strony internetowej musimy mieć świadomość, że nawet w przypadku gdy wykonawca gwarantuje nam przeniesienie praw autorskich, a do zbudowania strony użyje motywu licencjonowanego według określonych warunków, to ten motyw i jego licencja nie podlegają umowie zwartej z wykonawcą.
W motywie często są już zawarte dodatkowe funkcje strony internetowej np. możliwość wyświetlania menu. Jednak aby strona była wyposażona w jeszcze inne funkcje można je napisać od postaw. Alternatywą dla tego rozwiązania jest użycie wtyczek (pluginów), które dodaje się do motywu. Wtyczki WordPress są najczęściej również udostępniane na licencji zatem jeżeli się je wykorzystuje można nabyć tylko licencję do nich.
Podsumowując: wtyczki, które można instalować w systemie WordPress i innych systemach CMS do zarządzania treścią stron www, pozwalają na dodanie do strony internetowej dodatkowej funkcji pozwalającej np. na szybszą zmianę położenia czy układu treści stron.
Powyższe dotyczy również kodu źródłowego. Jeśli zostanie on stworzony w trakcie prac nad stroną internetową może zostać objęty zapisami umowy dotyczącymi przeniesienia praw autorskich. Jeżeli twórca korzysta z istniejącego już kodu udostępnionego np. na podstawie konkretnej licencji, to możliwość dalszego korzystania czy modyfikowania takiego kodu reguluje właśnie licencja.
Zatem czy w przypadku gdy zlecamy stworzenie strony internetowej np. w oparciu o system WordPress, nigdy nie dojdzie do przeniesienia praw autorskich?
Przede wszystkim powyższe rozważania nie znajdą zastosowania gdy mamy do czynienia z sytuacją w której wykonawca dostarcza zamawiającemu dedykowany system informatyczny czy aplikację stworzony od zera na zamówienie. W takiej sytuacji każdy przypadek należy rozważać odrębnie: w pewnych przypadkach jak najbardziej może dojść do przeniesienia praw autorskich.
Ponadto, w zależności od konkretnej sytuacji, prawa autorskie mogą zostać przeniesione tylko do kodu (np. napisanego w językach HTML, CSS, Javascript) odpowiedzialnego za przeniesienie (zazwyczaj dostarczonych przez klienta) projektów graficznych do postaci wizualnej warstwy strony internetowej zapisanej z pomocą wyżej wymienionych języków. Oczywiście wciąż udzielenie licencji w tym zakresie też byłoby wystarczające aby klient mógł swobodnie korzystać z wykonanych prac.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania do powyższego artykułu, zapraszam do komentarzy lub kontaktu ze mną. Na stronie znajdziesz również profesjonalny Wzór umowy na wykonanie strony internetowej, w którym znajdują się szczegółowe zapisy i regulacje związane zarówno z prawami autorskimi jak i licencjonowaniem komponentów, wtyczek czy szablonów wykorzystywanych w trakcie wdrożenia.
Nazywam się Alicja Berger-Lach i jestem Radcą Prawnym. W zawodzie prawnika pracuję od 2008 roku, zaś w branży IT działam od 2015 roku.
Specjalizuję się w prawie gospodarczym i prawie pracy, a także w szeroko pojętych aspektach prawnych związanych z nowymi technologiami, Internetem i E-commerce.
Dodaj komentarz