Twój koszyk jest obecnie pusty!
Alicja Berger-Lach
Alicja Berger-Lach
W ostatnich latach coraz więcej osób z branży IT i nowych technologii decyduje się na współpracę w oparciu o umowę B2B (Business to Business). To forma umowy, w której jedna firma świadczy usługi na rzecz innej firmy, co w praktyce oznacza, że osoba samozatrudniona wystawia faktury za swoje usługi, zamiast otrzymywać wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Tego rodzaju współpraca niesie za sobą wiele korzyści, ale również pewne ryzyka.
Największą różnicą między umową B2B a umową o pracę jest brak zastosowania przepisów Kodeksu pracy w przypadku pierwszej z nich. Oznacza to, że przedsiębiorca współpracujący z innym przedsiębiorcą w ramach B2B nie jest chroniony tak, jak pracownik zatrudniony na etacie na podstawie umowy o pracę. Różnic jest wiele, ale przede wszystkim podejmując współprace w ramach B2B musisz się liczyć z brakiem: prawa do płatnych urlopów, ochrony przed zwolnieniem, czy brakiem obowiązku stosowania ściśle określonych zasad czasu pracy.
Jednak warto podkreślić, że umowa B2B oferuje większą elastyczność w zakresie:
Z punktu widzenia wielu specjalistów, umowa B2B oferuje znaczące korzyści finansowe i operacyjne. Oto najważniejsze z nich:
Jednak umowa B2B nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad, o czym już zostało wspomniane powyżej. Oto najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę:
Umowa B2B może być doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie elastyczność oraz wyższe wynagrodzenie. Szczególnie popularna jest wśród freelancerów oraz specjalistów z branży IT, gdzie duża niezależność w pracy i możliwość realizacji różnych projektów są szczególnie cenione. Warto jednak pamiętać, że decyzja o przejściu na B2B wiąże się również z wyzwaniami, o których wspomniane zostało powyżej.
Jeśli zależy Ci na większej elastyczności, wyższych zarobkach oraz samodzielnym zarządzaniu swoją pracą, umowa B2B może być świetnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że wraz z tymi korzyściami przychodzi również większa odpowiedzialność i brak pewnych przywilejów, które wynikają z umowy o pracę.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące umowy B2B, jej szczegółów lub potrzebujesz wsparcia prawnego w negocjacjach, zachęcam do kontaktu. Razem przeanalizujemy Twoją sytuację i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie.
Nazywam się Alicja Berger-Lach i jestem Radcą Prawnym. W zawodzie prawnika pracuję od 2008 roku, zaś w branży IT działam od 2015 roku.
Specjalizuję się w prawie gospodarczym i prawie pracy, a także w szeroko pojętych aspektach prawnych związanych z nowymi technologiami, Internetem i E-commerce.
Dodaj komentarz