Twój koszyk jest obecnie pusty!
Alicja Berger-Lach
Alicja Berger-Lach
Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa o świadczenie usług są często stosowane w branży IT i nowych technologii, ale i w innych branżach. W praktyce mogą one wydawać się podobne, jednak w kontekście prawnym różnice między nimi są istotne i mogą mieć kluczowe znaczenie dla obu stron kontraktu. Poniżej wyjaśnię najważniejsze aspekty każdej z tych umów, a także wskażę, kiedy warto rozważyć zastosowanie jednej z nich.
Umowa o dzieło to umowa rezultatu. Zawierając ją, zamawiający oczekuje od wykonawcy dostarczenia konkretnego, określonego efektu czyli dzieła. Przykładem może być stworzenie strony internetowej, aplikacji czy bazy danych, jak również namalowanie obrazu, wykonanie i wstawienie kabiny prysznicowej.
Główne cechy umowy o dzieło:
Umowa o dzieło sprawdzi się w sytuacjach, gdy przedsiębiorca z branży IT potrzebuje jednorazowego wykonania określonego zadania, np. napisania programu. Warto podkreślić, że umowa o dzieło, na dzień pisania niniejszego artykułu, nie podlega obowiązkowym składkom ZUS (z pewnymi wyjątkami np. wykonanie dzieła dla swojego pracodawcy), co może być korzystne z finansowego punktu widzenia.
Umowa o świadczenie usług jest bliższa umowie o pracę, ale charakteryzuje ją znacznie większa elastyczność. W kontekście relacji B2B (business-to-business) będzie to forma współpracy między dwoma podmiotami gospodarczymi (umowa B2B). Jest szczególnie popularna w branży IT, gdzie często korzysta się z usług freelancerów lub zewnętrznych firm. Możliwe jest również zawarcie umowy o współpracy z osobą która nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej (umowa B2C).
Główne cechy umowy o świadczenie usług:
Poniżej przedstawiam zestawienie najważniejszych różnic między tymi dwoma rodzajami umów:
Wybór odpowiedniej umowy zależy od charakteru współpracy. Umowa o dzieło jest korzystna w sytuacji, gdy potrzebny jest konkretny rezultat, np. stworzenie aplikacji czy projektu graficznego. Natomiast umowa o świadczenie usług sprawdzi się, gdy przedsiębiorca potrzebuje długoterminowej współpracy, np. w zakresie utrzymania systemów informatycznych.
Warto pamiętać, że wybór umowy powinien być dostosowany do rzeczywistego charakteru współpracy. Niewłaściwe zastosowanie umowy o dzieło może prowadzić do sporów prawnych i problemów związanych z kontrolami ZUS.
Rozróżnienie między umową o dzieło a umową o świadczenie usług jest kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorcy. Każda z tych umów niesie ze sobą inne obowiązki i odpowiedzialności. Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu odpowiedniej umowy, warto skonsultować się z prawnikiem, aby uniknąć ryzyk i zabezpieczyć swoje interesy.
Zapraszam do kontaktu – z przyjemnością odpowiem na pytania i pomogę w dobraniu odpowiednich rozwiązań prawnych dla Twojej firmy.
Nazywam się Alicja Berger-Lach i jestem Radcą Prawnym. W zawodzie prawnika pracuję od 2008 roku, zaś w branży IT działam od 2015 roku.
Specjalizuję się w prawie gospodarczym i prawie pracy, a także w szeroko pojętych aspektach prawnych związanych z nowymi technologiami, Internetem i E-commerce.
Dodaj komentarz